Николай Данилевич: Чи можна хрестити з ім’ям Олівія? (Ця інформація буде корисною для…
На сайте Правозащитного общественного движения «Правда и Вера» опубликована новая запись представителя канонической Украинской Православной Церкви Николая Данилевича:
Чи можна хрестити з ім’ям Олівія?
(Ця інформація буде корисною для священників, але й для мирян).
Справа в тому, що в нашій Церкві прийнято давати дітям при хрещенні ті імена, які є в церковному календарі, тобто щоб був святий чи свята з таким самим іменем. Це необхідно для того, щоб людина мала однойменного небесного покровителя.
Так от, імені Олівія в нашому календарі (в наших святцях) немає. І мені зустрічалася інформація, що дехто навіть хрестить з ім’ям Ольга, а в миру дівчинка носить ім’я Олівія. Сам я не є прихильником подвійних імен (в хрещенні одне, по паспорту і в житті інше), окрім випадків, коли це перекладне ім’я, яке має те саме значення в різних мовах (Світлана / Фотинія (грец. світла), Богдан / Феодот (грец. Богом даний).
Пишу про це, бо недавно до мене звернулися батьки з проханням похрестити дівчинку з таким іменем (Олівія), і мені довелося провести невеличку дослідницьку роботу, щоб вияснити.
Так от, свята з таким іменем насправді є в РУМУНСЬКОМУ православному церковному календарі. День пам’яті — 5 березня. Це свята мучениця ІІ століття, яка постраждала за Христа в 138 році при римському імп. Андріані в північно-італійському місті Брешя.
Так що з ім’ям Олівія хрестити можна!
Є ще одна свята Олівія Палермська, яка жила в 5 столітті. В Католицькій Церкві її пам’ять — 10 червня. До речі, ця свята є і в грецьких синаксаріях, також пам’ять 10 червня. Хоча реально самі греки так не називають дітей, бо це ім’я латинського походження і не характерне для грецької традиції. Так мені казав один грецький архієрей. Напевне саме тому це ім’я увійшло в календар Румунської Церкви, оскільки румунська мова походить з латинської і в румунів (як в італійців) це жіноче ім’я зустрічається.
Таким чином, це дві святі ще часу нерозділеної Церкви, а відтак і ми — православні, можемо їх приймати.
Додам, що існує рішення Синоду, де говориться про те, що слід приймати імена християн з інших Православних Церков, як вони в них прийняті, навіть якщо вони не характерні для нас. Також ми можемо хрестити людей з іменами святих, яких немає в наших святцях, але є в святцях інших Православних Церков.
Важливо, щоб був святий покровитель. Наприклад, останнім часом в нас стало популярним жіноче ім’я — Злата. В нас такої святої немає, але є в Болгарській Церкві — св. Злата Меглинська. Так і хрестимо на честь цієї болгарської святої.
P. S. Дівчинку я хрестив з ім’ям Олівія в честь святої мучениці Олівії (ІІ століття).
До речі, це ім’я означає «оливкова», прикметник від оливки — дерева / або й плоду. А саме дерево є дуже символічним. Оливка є символом: миру, перемоги, радості, багатства, чистоти, ціломудреності, довголіття.
Красиве ім’я і наповнене багатьма позитивними символічними значеннями.
Об авторе: |
НИКОЛАЙ ДАНИЛЕВИЧ Заместитель председателя Отдела внешних церковных связей Украинской Православной Церкви протоиерей Все публикации автора »» |
Римляне, греки, славяне 2000, 1000 лет назад не имели имен в честь святых, многие сами стали такими. В честь какого святого был крещен Кукша Киево-Печерский?
Все мы крестимся в имя Христово.
В нашому календарі бракує багатьох імен, котрі направду є православними і якими можна хрестити. Але власне потрібно проводити те, що Ви провели — дослідницьку роботу. Особливо то актуально в еміграції. Минулого року я приймав новонаверненого з іменем Річард. Так само міг би змусити хлопця поміняти ім‘я, але знайшов, що є такий святий нероздільної Церкви і ім‘я залишилося.
Александр Брусиловский в РПЦЗ этим вопросом активно занимался свт. Иоанн Максимович с сотрудниками — внесение в святцы древних западных святых, живших ещё до разделения. (хотя сама по себе практика называть обязательно с именем какого-либо святого является не более чем обычаем. сколько у нас в святцах святых с именами языческих богов?!)
Наш владыка всегда акцентирует внимание на том, что многие имена есть в календарях поместных церквей и не следует сразу отказывать людям. Нужно потрудиться)