Про силу слова — протоієрей Ростислав Валіхновський

Журналисты Правозащитного общественного движения «Правда и Вера» публикуют новое видео коллег в рамках обзора СМИ.

«Слово – найтонший дотик до серця… Словом можна вбити й оживити, поранити і зцілити», — писав В. Сухомлинський. Кожне наше слово має надзвичайно велике значення. «За кожне слово пусте, яке скажуть люди», як навчає нас на сторінках Святого Євангелія апостол Матфей, «дадуть вони відповідь судного дня» (Мф. 12: 36). Тож, поговоримо про уважність до своїх слів і про те, що в доброму серці завжди знайдеться і добре слово. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує чергове відео циклу проекту «Духовний імунітет» з протоієреєм Ростиславом Валіхновським, заслуженим лікарем України.

Кожне наше слово має велике значення. Тому треба бути уважним до того, що/ як/ скільки ми говоримо та з ким, — аби наше слово не стало тим «гострим ножем» для нашого співбесідника.
Здавалося б, скільки порожніх і зайвих слів сучасна людина вимовляє впродовж дня. Причому часто навіть не помічає, що кожне марне слово — то закваска пристрастей. І дуже легко помітити, які саме пристрасті живуть у душі тієї чи іншої людини.
Свого часу прп. Антоній Великий сказав, що нічим так не загасити Дух Святий, як суєтними розмовами, особливо коли в них бере участь більше двох людей.
А священик Олександр Єльчанінов зазначав, що є «обернена пропорційність» між духовним зростом і багатослів’ям. Та людина, яка забагато говорить, як правило, не бачить навіть свого духовного стану. Що й говорити про духовний розвиток…
Наші розмови мають бути лаконічними і по суті. Багатомовлення відганяє благодать і губить чистоту душі, як сказав прп. Парфеній Київський.
Водночас важливо старатися говорити від серця, щиро та зі смиренням і любов’ю до ближнього. Адже ближній до нас прийшов саме цієї миті Промислом Божим. А тому необхідно пам’ятати про відповідальністю за наші слова і дії, до якої ми покликані.
Що робити тоді, коли стаємо свідками або й учасниками порожніх балачок? Треба зібравши докупи всі свої внутрішні сили та попросивши Божої допомоги, перевести бесіду в русло користі для душі.

Варто закарбувати в пам’яті: кожне наше ласкаве слово служить Вічності. Слід нам звернутися лагідно до людини: «Іванко, Марічко, Петрику, матусе, ріднесенькі!», — і навіть світ для людини і для нас самих заграє іншими барвами.
Добро в серці — і добре слово обов’язково знайдеться.
Окрім того, має стати звичкою говорити з іншими не про себе і свої справи, а про проблеми ближнього.
То які слова зцілюють? Лишень скажи сердечно, зі смиренням і любов’ю, іншому: «Простіть мене!» та «Будь ласка», або «Якщо ваша ласка!», — і наші слова матимуть чудодійний ефект.
Натомість якщо відчуваємо, що з вуст ось-ось вилетить лукаве або неправдиве слово, то необхідно замкнути їх і покаятися всередині себе. Необхідно вчитись у малих дітей вмінню говорити тільки правду.
Треба уникати також легковажних обіцянок. Коли людина перед Святим Хрестом, поклавши руку на Євангеліє дає клятву, а потім її порушує, — це велика трагедія і гріх. Так, ми не можемо покладатися тільки на власні сили, тому завжди слід просити Божої допомоги і Його милості у виконанні своїх добрих обіцянь.
Отож, звертаймо увагу на своє серце, думки і слова. Свт. Тихон Задонський говорив, що життя — це не рух від перемоги до перемоги, це рух від поразки до поразки. Але перемагає той, хто має силу встати з колін і піти до перемоги Істини, Божої любові, Його правди в наших серцях.

Більше новин та інформації на сайті УПЦ та у соціальних мережах.
Сайт: http://news.church.ua/
Facebook: https://www.facebook.com/Church.ua/
Instagram: https://www.instagram.com/church.ua/

Підписуйтесь на розсилку в Telegram, щоб першими дізнаватись про всі новини: https://t.me/upc_news

Смотрите также

14 комментариев

  1. Спаси Господи)))

  2. Спаси Господи

  3. Дорогий наш отче, нехай Господь Вас благословить???!!!
    Ваші розумні проповіді, дуже нам потрібні!

  4. Здравии Андрея п о м о л и т е с пожалуйста

  5. Благодарю вас Батюшка

  6. Слава Богу Отцю,Сину Ісусу Христу ,Духу Святому і Діві Марії! Дякую за науку!

  7. Бесіду треба вести у мирному і смиренному стані душі…Завжди так розмовляю з дітьми…
    А вчора накричала, бо не береже своє здоров'я)))

  8. Дякуємо ????

  9. Братья и сестры, ставим лайки (большой палец вверх под видео). Это помогает, чтобы больше людей увидели и услышали эту красоту. Спаси, Господи. Во славу Божью! Прошу молитв о ближних и родных

  10. Где вы видели женщину которая мало говорит и ещё думает что говорит????

  11. Дякуємо Вам ?

  12. Спасибо, о. Ростислав, за разговор на очередную злободневную и крайне болезненную тему. Хотелось бы расширить сказанное вами. В стране беда: люди перестали разговаривать в транспорте, в поликлиниках, в очередях — всюду молчание. И оно свидетельствует о разделении; каждый сам за себя. В сельских маршрутках тишина — это ли не показатель. А ученики просто не научены вести разговор, кроме бытовых тем. Молчат и православные в разговоре о Вере, да хоть комменты к вашим видео — где обсуждение, собственное мнение и понимание поднятой темы? А с детьми надо говорить, говорить до мозоли на языке обо всём. Однажды они вырастут и разъедутся — тогда и намолчишься… Так сотворена жизнь на Земле, таков Замысел Творца. С английским тоже надо понимать, что в его основе I have — я имею, а вот святой церковнославянский (первоисточник нашего литературного языка) утверждает "я есмь, сущий". Форма сыйсущийсуществующий, вообще-то, не имеет времени: существующий в прошлом, и ныне, и существующий в будущем — всегда, и в Вечности. Английский запрограммирован на наличие у меня чего-то и только тогда "я есть"; но если у меня чего-то нет, то кто я ..? Ну да, есть форма I is — но насколько она беднее и лишена перспективы. И да, именно эта форма является основой западэнской вымовы: я маю, маю піти, маю купити и т.д. С зимним Николой-чудотворцем вас, о. Ростислав. Исполнения ваших молитв!

Оставить сообщение