Відбулася прес-конференція на тему: «Звернення віруючих УПЦ до влади: дискримінаційні закони та утиски»
У брифінгу також взяли участь настоятель Михайлівського храму в селі Задубрівка Чернівецько-Буковинської єпархії протоієрей Віталій Дуров, релігійний експерт, Голова Державного комітету у справах національностей та релігій в 2009–2010 роках Юрій Євгенович Решетніков, політолог Кость Бондаренко.
Прес-конференцію присвячено зверненню вірян Української Православної Церкви з усіх регіонів України до української влади з приводу продовження ескалації релігійних конфліктів, спровокованої прийняттям Верховною Радою України законів, які не відповідають Конституції України, і реалізація яких призводить до порушення фундаментальних прав на свободу совісті та релігійних переконань для мільйонів громадян нашої держави.
Як повідомив митрополит Ніжинський і Прилуцький Климент, на сьогодні близько 10-ти законопроектів подано у Верховну Раду, які так чи інакше порушують права віруючих України та суперечать її основному закону — Конституції. Зокрема, мова йде про Закони України № 2673-VIII та № 2662-VIII.
Владика нагадав, що ще в грудні минулого року Священний Синод УПЦ від імені всього єпископату, священиків і мирян звертався до влади, однак відповіді не отримав.
З цієї причини «віруючі взяли справу в свої руки», і в усіх єпархіях УПЦ було зібрано підписи під зверненнями з метою звернути увагу влади на факти дискримінації УПЦ і порушення Конституції України внаслідок прийняття антицерковних законів.
Звернення до Президента України Володимира Зеленського, Кабінету міністрів та інших інституцій влади підписали 1 мільйон 60 тисяч і 238 громадян України.
Голова Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ повідомив, що сьогодні віруючі УПЦ прийдуть до Офісу президента, щоб особисто передати коробки зі зверненнями, оскільки на листи, передані поштою влада не відреагувала.
Політолог Кость Бондаренко зокрема зазначив, що за президентства Петра Порошенка держава всупереч усім конституційним принципам почала грубо втручатися в церковні справи, і висловив надію, що нинішній владі «вистачить здорового глузду врегулювати ситуацію». Політолог також звернув увагу, що нинішній «параліч» Конституційного суду заважає розглянути звернення народних депутатів, які вимагають визнати незаконними деякі законодавчі ініціативи щодо Церкви.
Протоієрей Віталій Дуров – настоятель Михайлівського храму в селі Задубрівка Чернівецько-Буковинської єпархії, що зазнав рейдерського нападу від представників “ПЦУ”, розповів про грубі порушення прав віруючих УПЦ на Буковині та закликав представників влади забезпечити права вірян усіх конфесій.
Якщо ми говоримо, що наша Держава – демократична країна, а ті люди, які намагаються захоплювати храми, називають себе патріотами, то ані антицерковні законопроекти, ані рейдерські захоплення не мали б мати місця, зазначив він. Патріотизм, нагадав отець Сергій, означає — поважати вибір інших. «Ми поважаємо ваш вибір, але поважайте й наш, — звернувся він до прихильників «ПЦУ» та чиновників, які їх підтримують. — Ми є всі громадянами України, ми тут народилися і хочемо, щоб до нас ставилися, як до співгромадян».
При цьому аж з 450 священиків Чернівецької єпархії в «ПЦУ» перейшли лише двоє, наголосив він.
Він розповів, що віруючі УПЦ в деяких селах, де відбувалися спроби рейдерських захоплень, навіть пропонували прихильникам «ПЦУ» значну фінансову допомогу, щоб вони могли побудувати собі храм, та ті відмовилися.
«І фізичне насильство, і моральний тиск на релігійні громади УПЦ на всіх теренах України — це все називається “переходами”, це все називається “створенням єдиної Церкви”. Такий абсурд ми сьогодні спостерігаємо. Ці явища стали можливими лише тому, що були прийняті закони, якими надаються преференції певній конфесії, а водночас релігійні громади УПЦ позбавлені сьогодні можливості звершувати свою діяльність у нашому суспільстві», – зауважив митрополит Климент.
Також владика зазначив, що подібні випадки стають більш інтенсивними напередодні та під час передвиборчих кампаній: «коли певні політичні сили просто грають на релігійному факторі».
Окрім того, на переконання ієрарха УПЦ, сьогодні ще одним фактором, який сприяє поглибленню розколу в Україні, є ймовірний приїзд Константинопольського патріарха Варфоломія.
«Вочевидь ми спостерігаємо, що є бажання створити видимість або певну статистику, що процеси, розпочаті патріархом Варфоломієм та П. Порошенком, не зупинилися та мають своє продовження», — сказав він й послався на думку експертів, які передбачають посилення тиску на УПЦ, у тому числі на законодавчому рівні, ближче до часу прибуття Константинопольського патріарха в Україну.
Релігійний експерт Юрій Решентіков звернув увагу, що у 2019 році 73% українських громадян дали свою оцінку діям влади в тому числі і в області релігії, проголосувавши на президентських виборах.
Однак, на жаль, всі негативні процеси, які були спровоковані минулою владою, тривають. «Антиконституційні закони попередньої влади можна було б скасувати рішенням поточної Верховної Ради, – зазначив Юрій Євгенович. – Однак поточна влада ігнорує ці питання. І так само ігнорується законодавство України».
Він підкреслив, що таким чином не враховується позиція мільйонів громадян України, а через антицерковний закон «про перейменування» жодна з 13 000 громад УПЦ не може прийняти зміни у свій статус: «тільки тому, що комусь захотілося перейменувати Українську Православну Церкву».
Завершуючи брифінг, митрополит Климент підсумував: «Наша зустріч сьогодні – це спроба ще раз зруйнувати той інформаційний вакуум, який штучно створюється, штучно замовчуються всі випадки порушення фундаментальних прав громадян України. І тому ми закликаємо засоби масової інформації звертати увагу на наявну ситуацію».
Владика також наголосив, що попри те, що влада допоки ігнорувала звернення віруючих громадян, «ми повинні зробити все, щоб голос наших громадян був почутий», і для цього є багато конституційних, законних можливостей.
«Ці понад мільйон підписів, який ви сьогодні тут бачите, – це насправді невелика частина представництва тих громадян, які є вірними Української Православної Церкви і живуть на всіх теренах нашої України, — підсумував Голова Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ. — Звичайно, що представників Української Православної Церкви є набагато більше. Вони є законними громадянами, тими людьми, які обирають цю владу. Тому вона повинна слухати їх і чути їх законні вимоги».