За кого Церква молиться в єктенії про оглашенних в наш час? — випуск 15

Журналисты Правозащитного общественного движения «Правда и Вера» публикуют новое видео коллег в рамках обзора СМИ.

Про те, хто такі «оглашенні», чи є вони в наші дні, про глибинний сенс молитви «про оглашенних» за Літургією, а також про молитви вірних, які читаються між відпустом оглашенних і Херувимською піснею —розповідає ієромонах Нестор (Чайка), викладач Київської духовної академії і семінарії, у бесіді з протоієреєм Олександром Клименком.

Які давній і сучасний, прямий і прихований змісти вигуку “Оглашенные, изыдите!”? Чи варто говорити про “викреслення” єктенії про оглашенних із богослужіння через її, так би мовити, “неактуальність”? Що саме цим возгласом Церква підказує мирянам, які вже переступили поріг храму, але ще не стали повноцінними членами релігійної громади, а водночас – її вірним чадам? Чи є взагалі сенс читати прохання про оглашенних, якщо в храмі серед парафіян таких немає? Що є молитвами вірних, які читаються між відпустом оглашенних і Херувимською піснею, та про що ми всією повнотою Церкви свідчимо двома першими молитвами Літургії вірних? Відповіді на ці та інші питання отримаєте, подивившись п’ятнадцяте відео з циклу нового проекту «Таємниці богослужіння», яке Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ підготував спільно з Київською духовною академією і семінарією.

Священнослужитель виголошує: “Оглашеннии, изыдите!”, – Церква доволі суворо говорить тим, хто тільки рухається у напрямку до Бога, вийти. Натомість її вірні цієї миті входять – входять в область таємниці.

“Цей заклик Церкви до оглашенних не є насправді грубістю. Люди, які вже переступили поріг храму, самі добре розуміють, що треба бути готовим до того, аби приступити до Святих Христових Таїнств. Тому це є певним збереженням для них, заохоченням до того, щоб вони осягнули Істину та увійшли до плеяди вірних”, – підкреслив о. Нестор (Чайка), розповідаючи про єктенію оглашенних. Він також зауважив, що “викреслити єктенію про оглашенних”, про що дехто говорить останнім часом, – це “ніби викреслити велику частину нашої історії, того, що було в древній Церкві”. “Протопресвітер Олександр Шмеман зазначає, що церковне православне богослужіння побудоване таким чином, що вказує нам правильний хід думок і життя церковного. Якщо нам видається, що чогось треба позбутися через те, що воно втратило свою актуальність, – то це неправильна думка. Це означає, що ми повинні себе змінити і підлаштувати під церковну практику. Це не значить, що нам треба викреслити молитви оглашенних, бо немає вже інституту оглашенних, це означає, що нам треба відновити інститут оглашенних, згадати про місію Церкви, проповідь Христа, про проповідь Євангелія”.

Більше новин та інформації на сайті УПЦ та у соціальних мережах.
Сайт: http://news.church.ua/
Facebook: https://www.facebook.com/Church.ua/
Instagram: https://www.instagram.com/church.ua/

Підписуйтесь на розсилку в Telegram, щоб першими дізнаватись про всі новини: https://t.me/upc_news

Смотрите также

13 комментариев

  1. Спаси Господи за такі повчання.
    Мудрий Архієрей колись буде!!!

  2. Господиспамисохранинашуукраинуизгонитемниисилизахистипокажидороггулюдмтвудорогудосвятогохрамудобожогоблаженмтвадоправославнихправителивзбожоюмилоюукраинаилюдствовоспрянеоживегосподибудьзнамибудьсереднас

  3. Спаси Господи , вас прот.Олександре і отче Несторе! Дякую за доступне пояснення порушеної частини Літургії! Бог в поміч Вам!???

  4. Отче Олександре, прохання до Вас! Хочу попрохати Вас , якщо на це Божа воля, було б добре, якби повернувся цикл передач Євангеліє щодня! Дуже дякую, за Вашу працю і Богом вдохновенні передачі!

  5. Спаси Господи за разъяснение. наверное было бы лучше молится о не крещенных. Вернии о не крещенных помолимся яко да Господь помилует их. Тут слова Спасителя "Иже веру имет и крестится, спасен будет: а иже не имет веры, осужден будет." подвигают нас молиться именно за некрешённых которые могут быть вне Божией милости.
    Евангелие от Марка 16:16

    Институт оглашенных потерял тот первозданный вид и смысл. И уже во многих городских храмах не практикуется, особенно в сельских.

  6. Братья и сестры, ставим лайки (большой палец вверх под видео). Это помогает храму, чтобы больше людей увидели и услышали эту красоту!!! Спаси, Господи. Во славу Божью! Прошу молитв о ближних и родных

  7. СПАСИ ГОСПОДИ, ДОРОГІ ОТЦІ

  8. Спасибо, всечестные отцы, за достаточно полное и доступное изложение важного момента в Литургии. Да, к сожалению, определённая часть верующих не знает и не понимает, что происходит на Литургии оглашенных. А ведь суть не только в том, что кто-то на пути к Крещению, а остальные уже крестились. Думается, отцы Церкви оставили оглашение для того, чтобы напомнить нам о том, что приняв Крещение, мы обязались пред Господом начать жить по-другому. Многие ли из нас, крещённых, изменили свою жизнь..? То-то… Поэтому, спасибо за очередное напоминание. А относительно тайных молитв, читаемых вслух, то ныне, когда из-за ковидлы вынуждены сократить посещения храма, смотрим Литургии онлайн из святых Лавр и разных храмов; в том числе, и патриаршию. И да, патриарх читает в алтаре молитвы вслух. Конечно, это придаёт Литургию особую торжественность.

  9. Отец Нестор очень ясно и подробно объясняет. Видно опытный преподаватель. Поклон батюшкам за труд.

  10. Слава Богу ! ! !

  11. Слава Богу ! ! !

  12. Як же ж гарно,дорогі отці,Ви спілкуєтесь українською мовою.Наскільки приємно і зрозуміло висловлюєте свої думки.Питання, яке останнім часом вимучало мене геть.Чому ми,українці,не можемо молитися у храмі,я маю на увазі Божественну Літургію,на мові яку ми розуміємо? Зазделегідь Вам відповім-я є прихожанином Української Православної церкви,і живу в Чернівецькій області,де безліч храмів правлять на румунській мові……Чому,чому не можна на українській???Отець Олександр,благаю Вас, поспілкуйтеся зі мною,дайте відповідь мені і людям які думають однаково зі мною.

  13. Отче! А можна ли подавать записки на проскомидию за крещених но не воцерковленних. Спаси вас господь!

Оставить сообщение