Николай Данилевич: Свіжі інформаційні маніпуляції. Декілька прикладів спотвореної дійсності. Якщо…

На сайте Правозащитного общественного движения «Правда и Вера» опубликована новая запись представителя канонической Украинской Православной Церкви Николая Данилевича:

Свіжі інформаційні маніпуляції. Декілька прикладів спотвореної дійсності.

Якщо коротко, то справжня журналістика правильно і адекватно описує події, висвітлює позицію сторін і правильно передає суть явищ, подій, різних точок зору, коментарів. Натомість, їй протистоїть таке явище як маніпуляція суспільною свідомістю. Зокрема, якщо це політична маніпуляція, то ось як описуються її способи:

«Способами політичного маніпулювання є: пряма підтасовка фактів, замовчування невигідної інформації, упереджена інтерпретація фактів, надання сфальсифікованої інформації, навішування ярликів для компрометації політиків, використанню групових інтересів та ін».

Приклад: Мій попередній пост в фб щодо законопроекту про капеланство розійшовся по деяких ЗМІ. Суть посту: «Якщо до армії призивають хлопців – вірних УПЦ, значить, в армії повинні бути капелани від УПЦ. Якщо ви не хочете і забороняєте, щоб в армії були капелани від УПЦ, значить, не беріть наших хлопців до армії. І все. Бо зараз виглядає так, що наших хлопців до армії призивають, а в капеланах відмовляють. Це нерівність всіх перед законом, це дискримінація…». Див. повний текст в попередній публікації.

А тепер ось як його подали (і перекрутили) окремі ЗМІ:

1. «Духовний фронт України» подав з таким заголовком: «У РПЦвУ закликали своїх вірян не йти до війська: «… не беріть наших хлопців до армії. І все..». При цьому зі всього коментаря залишили лише дві короткі фрази, весь текст коментаря не подали, а написали лише своє тлумачення і вкінці новини додали ще багато інформації, що не стосується теми, але спрямованої проти УПЦ. Все перебрехали. Читач не отримав повного тексту мого коментаря, а відповідно не зрозумів і суті висловленої мною позиції.

Як бачимо, в подачі «ДФУ» є майже всі характеристики способів політичного маніпулювання, що приведені вище:

а) пряма підтасовка фактів (починаючи з заголовка),

б) замовчування невигідної інформації (не подали весь коментар, або хоча б основну його частину, а лише дві короткі фрази),

в) упереджена інтерпретація фактів,

г) надання сфальсифікованої інформації (заголовок і тлумачення редакції без мого точного коментаря),

д) навішування ярликів (РПЦвУ).

Просто дно. Геббельс відпочиває. До відома, «ДФУ» — пропагандистський ресурс ПЦУ.

Далі приведу публікації сайтів, які подали цю новину так, що вона в тій і чи іншій мірі підпадає під частину приведених вище характеристик маніпуляції суспільною свідомістю або під визначення способів політичного маніпулювання. Далі буду описувати вже не так детально, а загально.

2. «Релігійна правда» (такий самий пропагандистський ресурс ПЦУ). Заголовок: «У РПЦвУ вирішили, що їхні віряни не повинні йти до українського війська». Тут дали трошки більше моєї прямої мови, але перекрутили заголовок і суть моєї позиції. Активного посилання на сам текст мого коментаря не дали. Яскравий приклад маніпуляції і всього того, про що я написав в перших реченнях цього тексту.

3. Кредо-пресс. Російський ліберальний сайт, критично налаштований щодо Церкви. Заголовок: «Спикер УПЦ МП просит не призывать в украинскую армию чад своей Церкви». Заголовок маніпуляційний, не відображає суті моєї позиції. Я не прошу, я моделюю ситуацію і кажу: якщо …то. І це робиться для того, щоб показати недосконалість законопроекту, якщо він буде прийнятий без запропонованих нами правок. При цьому виклад самого тексту новини там більш адекватний, аніж заголовок. Є активне посилання на мій фб. Але все-одно, багато людей читають лише заголовки. І створюється в людей відповідне негативне враження.

4. РІСУ. Заголовок: «В Моспатріархаті скаржаться, що їхніх капеланів не допускають до військових». Заголовок менш скандальний, особливо в порівнянні з першими сайтами, які я згадав, але все-одно спотворений. Бо я не скаржуся, а кажу в стилі: або або, чи якщо …, то…. Попри це сам текст новини в подачі РІСУ більш адекватний, аніж в подачах попередніх сайтів. Майже весь мій коментар відображений, є активне посилання і читач має змогу зробити адекватний висновок, оскільки має всю інформацію щодо суті мого коментаря. Тобто заголовок і сам текст новини суттєво різняться.

P. S. Насправді, це все – інформаційна війна, нахабна, низька, гидка. Перебріхують, перетлумачують майже кожне моє слово. Десь більш нахабно і безцеремонно, десь більш делікатно, але скрізь є маніпуляції. І попри те, що часто немає жодного бажання це читати чи коментувати, все-одно слід це викривати і показувати людям правду. Ми не маємо права мовчати. Адже певні сили свідомо спотворюють дійсність, і якщо ми будемо мовчати, то потім в цій спотвореній дійсності вони вимусять нас жити.

 Об авторе:
НИКОЛАЙ ДАНИЛЕВИЧ
Заместитель председателя Отдела внешних церковных связей Украинской Православной Церкви протоиерей
Все публикации автора »»

Смотрите также

4 комментария

  1. А чего ещё ожидать от информационной помойки г@вномёта «Духовный фронт»? Типичная, принятая во всём мире грязная манипуляция и перекручивание.

  2. Отче, та ну їх…))
    Ви ж знєте що, як сказав У.Черчіль:»Истина многогранна, а ложь многоголоса».

  3. Та это же помойка не обращайте внимание!

  4. Духовна помойка України

Оставить сообщение