Про Хресний хід — протоієрей Ростислав Валіхновський

Журналисты Правозащитного общественного движения «Правда и Вера» публикуют новое видео коллег в рамках обзора СМИ.

Не можна простими словами передати ті відчуття і той молитовний стан, що людина переживає під час Хресного ходу. Ці переживання закарбовуються у пам’яті і серці на все подальше життя. Отож, поговоримо про ґенезу поняття «Хресний хід», історичний огляд виникнення і розвитку Хресного ходу, його прообрази у Старому і Новому Завітах та різновиди, а крім того — про розширення духовних обріїв богомольців як наслідок участі в Хресному ході. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує чергове відео циклу проекту «Духовний імунітет» з протоієреєм Ростиславом Валіхновським, заслуженим лікарем України.

Хресний хід — це урочиста церковна хода з великим хрестом (від його несення на початку процесії вона й отримала свою назву), іконами, хоругвами і, безумовно, з молитвами до Бога. Ця соборна молитовна хода має унікальну величезну силу як у житті кожного її учасника, так і в житті місцини, ба навіть цілої країни, де вона звершується.

До прообразів Хресних ходів відносять ряд описаних у Старому Завіті історій: це і хода праотців Адама і Єви Едемським садом, і рух Ноєва ковчега водами Вселенського потопу, і шлях євреїв з Єгипту в Землю Обітовану, і повернення єврейського народу з Вавилонського полону, і урочисте семикратне обнесення Ковчегом Завіту стін Єрихону, і урочисті перенесення Ковчега Завіту царями Давидом і Соломоном за участю народу. А у Новому Завіті зустрічаємо наступні прообрази ходи: це і хода святого сімейства до Віфлеєма, і поклоніння волхвів та пастухів, і втеча до Єгипту, і похід 12-річного Іісуса до Єрусалимського Храму, і проповідь Пророка і Предтечі Іоанна, і 3-річні мандри Спасителя Палестиною, і вхід Господа в Єрусалим, і Хресна хода Господа нашого на Голгофу, і хода Христа з Клеопою і Лукою в Еммаус, і Вознесіння Господнє, і місіонерські проповіді апостолів.

Звісно, в період гонінь на християн в Римській імперії публічні хресні ходи здійснювати було просто небезпечно. Однак уже за часів імператора Костянтина I Великого, який, побачивши напередодні вирішальної битви в 312 році знамення хреста на небі з написом «Сим победиши!», велів виготовити для армії хоругви і щити з зображеннями хреста, починається розвиток Хресних ходів. А з освячення собору Святої Софії у Константинополі ходи стають широко розповсюдженими. На теренах Русі завжди шанували хресні ходи і цінували їх надзвичайну силу. Так, прп. Нестор Літописець згадує про хід патріарха Фотія I з ризою Богоматері з Влахернського храму до моря, під час навали Аскольда і Діра. Цікаво, що, як нам відомо, масове хрещення киян св. рівноап. князем Володимиром — було не в храмі, а на Дніпрі, саме під час Хресного ходу.
Хресні ходи відбуваються як у свята на честь особливо шанованих святих і ікон, так і у зв’язку з певними обставинами — під час природніх катаклізмів, паломництв, з метою місіонерства або з вимогою до влади забезпечити свободу віросповідання тощо.Та якій би події не був присвячений велелюдний Хресний хід, про що свідчить історія, у ста відсотках випадків Промисел Божий здійснював переміну в духовному світі народу і держави, в якій славилося ім’я Господнє, а Його діти ніколи не були ображені.

Більше новин та інформації на сайті УПЦ та у соціальних мережах.
Сайт: http://news.church.ua/
Facebook: https://www.facebook.com/Church.ua/
Twitter: https://twitter.com/PresschurchUA

Підписуйтесь на розсилку в Telegram, щоб першими дізнаватись про всі новини: https://t.me/upc_news

Смотрите также

20 комментариев

  1. А, як один рос¡янин поревнував, що триста пятьдесять в¡рою не боялись йти без масок, та й пот¡м не хвор¡ли ков¡дом. Дивись як в¡ра спасае ¡х…

  2. Дякую.Хода маленької Марії в храм на Введення.

  3. Спаси Господи Вас!
    Были вместе с Вами!!!

  4. Була) Спаси Господи)

  5. Спаси Вас Христос Отец Ростислав за труды!!! Низкий Вам поклон.

  6. Помоги нам Боже нести свои Кресты перед Тобой добросовестно терпеливо кротко в упование на помощь Твою и защиту?

  7. Святый Равноапостольный Князь Владимир Крестителя Руси моли Христа Бога о нашем спасении вразумлении исправлении покаянии трезвении укреплении в вере в надежде и любви?

  8. О. Ростислав, при всём уважении, заповіт имеет единственный смысл — "завещание", що набуває чинності після смерті заповідача. При житті заповідача заповіт не дійсний. Но наш Бог, наш Творец — Вечно Живой, и Он заключил с человеком "Завет" — Договор; заповіт и Завєт — это о разном! Заповіт можна оскаржити, переписати, анулювати. Пожалуйста, сохраните извечный (из Вечности) смысл Слова. А не придавайте Завету противоположный ему смысл. Нас учит Писание, донесшее историю Симеона-Богоприимца, он усомнился в одном слове при переводе с древнееврейского; в одном! И более двухсот лет он провёл в полном одиночестве и болезнях при храме, забытый всеми, и сам забывший имена своих детей и близких. Только он и Бог… Да, он дождался Встречи и преставился на Суд: "Ныне отпущаеши раба Твоего, Владыко, … и славу людей Твоих Израиля". "Израиль", конечно же, духовный, для нас — наша Церковь. У нас с Сербской Церковью-сестрой один церковнославянский. Был. Но 100 лет назад, под действием сами знаете каких сил, братья-сербы отказались от святаго языка, заменив его распостранённым диалектом. Ничем добрым это не закончилось; не так ли? Кстати, из кулишевки: Хай дуфає Сруль на Пана — Да уповает Израиль на Господа; впечатляет? Божьей помощи!

  9. Спаси Господи, всіх православних християн!!!!

  10. Спаси Вас Христос!

  11. Це, є, російська, церква

  12. Дякуємо !

  13. Дякую, отче Ростислав. Храни Вас Господи!

  14. Спаси Господи !!!

  15. Бьоже прости за те що робиться тепер , хіба на єдиновірців можна нападати , один Бог знає де і хто правий . Просто поважайте кожний народ не кажіть я головний . Сам Господь не робив цього . Памятаете миття ніг . А він всіх міг стерти в порох ! А що робите ви зупиніться . Всі ми на землі люди Создателя нашого. Не дивлячись чито Чех, чи Українець чи Росіянин .

  16. Спаси, Вас, Господи.

  17. Спаси Господи отець Ростислав, дякую, низький поклiн iз Нiмеччини, Христос мiж нами есть i буде! ???

  18. Прихожане и попы не существующей лжецеркви УПЦ МП у вас Онуфрий главный лжецеркви а у народа Украины

Оставить сообщение